V zahraničí zemře každý rok 400 Čechů. Nejčastěji dostanou infarkt

Autonehody jsou častou příčinou úmrtí za hranicemi. Zdroj: sxc.hu

Z dovolené si nemusíte přivést jenom suvenýry a kupu fotek, ale také zlomeniny, alergické reakce nebo průjem. Průměrně čtyři sta Čechů každoročně v zahraničí přijde o život. Jak tomu předcházet?

Autonehody jsou častou příčinou úmrtí za hranicemi. Zdroj: sxc.hu
Autonehody jsou častou příčinou úmrtí za hranicemi. Zdroj: sxc.hu

Mezi nejčastější příčiny nepřirozených úmrtí patří u Čechů při cestách do zahraničí úrazy, utonutí a dopravní nehody. To poslední má navíc za důsledek další stovky zraněných a hospitalizovaných ročně.

Nejčastější příčinou přirozené smrti českých turistů je srdeční zástava. Proto by měli především starší občané v horkém letním počasí dbát zvýšené opatrnosti a myslet na své zdraví.

Co se týče úrazů a obtíží, při nichž nehrozí smrt, postihují Čechy za hranicemi nemoci z nachlazení, zlomeniny, odřeniny, pořezání, alergické reakce, bolesti zubů a zažívací potíže. Největší problémy se zažíváním čekají na našince hlavně v Egyptě v podobě tzv. faraónovy pomsty, jak se nazývají průjmy provázené horečkami. Děti na dovolené jsou navíc často ohroženy záněty středního ucha.

Nejvíce Čechů umírá v letní sezóně v Chorvatsku, což je logické, protože právě tato země je naší nejoblíbenější zahraniční destinací. V loňském roce navštívilo Chorvatsko 793 tisíc českých turistů.

Platí tři hlavní zásady

Některým zraněním a potažmo i úmrtím lze předcházet, proto bychom měli být na dovolené opatrní a dát na rady Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) i na vlastní rozum. AČCKA doporučuje dodržovat tři hlavní zásady. V první řadě by měl být turista ukázněný při sportu, při pěší turistice a u vody či v ní. Důležité je nepřeceňovat své schopnosti.

Totéž platí při řízení automobilu. Vždy je lepší jet opatrně, při dlouhé cestě si na pár hodin odpočinout a příjezd do cílové destinace oddálit, než doplatit na mikrospánek nehodou. Významnou pozornost musíme před odjezdem věnovat cestovnímu pojištění, aby se nám v případě komplikací dostalo nejlepší možné péče.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Kristýna Motlová
Narodila se jednoho láskyplného dne na počátku devadesátých let ve středu republiky. Ten opustila až jako dospělá a v současnosti spokojeně studuje žurnalistiku a češtinu v údajně poslední zatáčce před Vídní. Má ráda filmové festivaly, britský přízvuk, život na vesnici, bouřky a mnoho dalšího. U filmů zásadně usíná. Pro Film a TV píše od přelomu let 2010 a 2011, od loňského léta navíc plní povinnosti zástupkyně editora.