Levné cestování. 22 tipů, jak cestovat, když nemáte (skoro) žádné peníze

Jak levně cestovat
Zdroj: Shutterstock.com

Náš průvodce levným cestováním vás naučí, jak cestovat s omezeným rozpočtem nebo pokud nemáte skoro žádné peníze.

Na to, abyste mohli poznat svět, nemusíte být bohatí. Už jste to někde slyšeli? Ukážeme vám, jak na to.

Cestování je levné

Nezávisle na tom, co vám říkají cestovky a známí, cestování není drahé a můžete si ho dovolit, pokud opravdu chcete. Vše, co vás ve skutečnosti dělí od vaší vysněné cesty, není tučné konto, ale změna myšlení.

To, že začnete cestovat, neznamená, že musíte pustit k vodě svojí kariéru – naopak, ze zahraničí ji můžete rozvíjet, navštěvovat kurzy, kde se zdokonalíte, založit online byznys jen tak bokem…možností je neomezeně.

Jak cestovat levně?

Způsoby, jak ušetřit na letenkách, už možná znáte. Jak ale ušetřit peníze ještě před cestou a v průběhu? Stačí se vyhnout turistickým klišé a trochu přemýšlet.

1. Pracujte v zahraničí

Existují (dobře) placené pozice, které můžete vykonávat v zahraničí a nemusíte být zrovna digitální nomád, který pracuje s notebookem odkudkoliv.

Jak práci v zahraničí najít? Jednoduchou a bezpečnou cestou, kterou ale najdete pouze omezené množství zaměstnání, je hledání práce na internetu. Další možností je prostě vyrazit, a obejít možné příležitosti po svých. Nabídněte své znalosti a dovednosti za lokální měnu.

V případě offline pracovních pozic je potřeba si pohlídat pracovní povolení (v Shenghenu to bude jendodušší, než v Jihovýchodní Asii) a vízum – v případě práce přes agenturu je vyřízení pracovního víza zahrnuto v jednorázovém registračním poplatku za zprostředkování práce.

Profese, za které vám v zahraničí zaplatí:

Au pair – hledejte na stránkách agentur, omezeno věkem. Je dobré mít zkušenost s dětmi.

Barman – hledejte přímo na místě.

Recepční v hotelu – na stránkách hotelu, na místě.

Jazykový lektor – přes agenturu (oficiálně, často se ale zaměřují jen na studenty nebo rodilé mluvčí) nebo na místě (jako soukromý lektor)

Pracovník na farmě – přes agenturu, populární a dobře placené v Austrálii a Novém Zélandu

Turistický průvodce, pub crawl průvodce – přímo na místě

Instruktor potápění (a dalších vodních sportů) – na místě nebo přes webové stránky outdoor agentur a firem na místě, kam se chystáte (je potřeba certifikát), podobně jako Ski (snowboard) instruktor v lyžařských centrech

Animátor v turistických resortech – najdete na serverech pro hledání práce v sekci Práce v zahraničí (např. jobs nebo prace.cz)

2. Využijte studentské agentury

Jste student, ale přemýšlíte, co s tím a studium samo o sobě vás úplně nenaplňuje? Utečte ze školy na placenou nebo dobrovolnickou stáž – získáte zkušenosti, kamarády z celého světa a ubytování zdarma (v případě dobrovolnictví) nebo v bytě s ostatními stážisty a studenty (v případě placené stáže). Pokud je vám méně než 25, můžete vyjet i rok po ukončeném studiu.

3. Buďte dobrovolníkem

Dobrovolnictví výměnou za ubytování a stravu je dnes jedním z nejrozšířenějších způsobů, díky kterým si dlouhodobí cestovatelé mohou dovolit být ve světě. Jaké jsou nejlepší agentury, kde můžete neplacenou práci s ubytováním získat?

Workaway – tady můžete hledat příležitosti a až když si vyberete, zaplatit roční poplatek,

Helpx – jedna z nejstarších a ověřených služeb

Volunteer Latin America – tady vám někdy zaplatí i letenku

Hosteljobs – práce v ubytovacích zařízeních

4. Wwoofing – žijte zadarmo na farmě

Jednoznačně nejlepší způsob, jak žít nějaký čas úplně bez pěnez. Služba Woof nabízí práci na farmách za registrační poplatek (zhruba 800 Kč na rok), během kterého můžete zůstat na jedné farmě nebo navštívit více zařízení v rámci jedné země. Samozřejmě výměnou za několik hodin práce denně.

Výhody: zdravé a čerstvé jídlo (zkontrolujte v profilu farmy, kolik jídel denně dostanete za kolik hodin práce a jestli strava odpovídá vašim potřebám a hodnotám – někde je pouze vegetariánská strava, někde jíte s celou rodinnou a jinde si sami vaříte).

Nevyděláte si nic, životem na farmě ale taky nic neutratíte – pokud zrovna nepotřebujete např. léky, alkohol, dobít kredit a podobně. V Argentině jsem na farmě strávila měsíc úplně zadarmo – prostě jsem neměla za co utrácet a měla jsem vše, co bylo potřeba – jídlo, střechu nad hlavou a výhled na Andy.

5. Přestaňte kouřit a pít kávu

Jak to souvisí s cestováním? Jednodušše. Spočítejte si, kolik peněz utrácíte za cigarety měsíčně a ročně a vyjde vám částka, kterou máte k dispozici. A kafíčko ze Starbucks, s kámoškou, po cestě na metro…vynechte a vařte si kávu doma.

6. Nechoďte do hospody

Tady je to také příjemná částka, kterou můžete získat ve svůj prospěch. Samozřejmě jednou za čas zajděte na jedno, o tom řeč není. Zvyk chodit do baru každý víkend a utratit tu za whisky s ledem, tam za drink pro slečnu vyměňte za příjemné posezení doma na balkoně nebo uspořádejte domácí večeři – každý přinese jídlo a pití. Uvidíte, kolik ušetříte oproti placení marže restauračním podnikům.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*