Jak správně sbalit spacák? Víme, jak ho složit i jak ho uchovávat

Sbalení spacáku do původního stavu je obtížným problémem po řadu občasných, ale i zkušených výletníků. Také vás vždy fascinuje, jak se ten spacák vlastně mohl vejít do tak malého obalu? Poradíme vám, jak spacák správně skládat a také, jak ho uchovávat.

Jak správně sbalit spacák
Zdroj: Pixabay

Noční můra jménem balení spacáku

Balení na cesty obvykle probíhá mnohem pečlivěji než balení zpátky domů. Zatímco když jedete tam, všechno máte v kufru hezky srovnané, když jedete zpátky, všechno to tam naházíte bez ladu a skladu. Tak by to většina lidí nejradši udělala i se spacákem. Tedy – místo balení technikou válečku by ho do obalu jednoduše napěchovala.

Jak správně sbalit spacák?

Jenže zatímco v kufru je obvykle nějaká rezerva, obal na spacák je tak malý, že se vám to tímto způsobem daří velmi obtížně. A když už tam spacák narvete, vůbec to nepřipomíná ten typický hezký váleček, jaký jste si odnesli z obchodu, ale spíše nevzhlednou kouli, z které všechno leze a vypadá, že za chvíli praskne. Ale víte co? To je přesně ta správná technika balení spacáku.

Jak složit spacák, aby vydržel

Ano, čtete správně – spacák byste do obalu neměli nijak skládat ani rolovat, ale zkrátka ho tam nějak nacpat. Je to v zájmu zachování životnosti spacáku a jeho požadovaných vlastností. Rolováním a skládáním spacáku totiž dochází k mnohem většímu stlačování spacáku než při pouhém napěchování do obalu, což má negativní vliv na jeho izolaci. Pokud spacák někde přeložíte, v místě přeložení je tlak na izolaci úplně nejvyšší, a jestliže se tak děje v jednom místě opakovaně, izolační vlákno se může začít brzy trhat.

Jak sbalit spacák a jak jej uchovávat

Při napěchování spacáku do obalu tak, jak vám přijde pod ruku, je velmi malá šance na to, že se vám spacák podaří ohnout vždy v tom samém místě. To však neznamená, že při tomto způsobu balení spacáku k žádnému poškození stlačováním nedochází. Sice je menší, ale stále tam je.

Proto jakmile přijdete domů, spacák z obalu zase hezky vyndejte, rozložte na co největším prostoru, rozepněte a nechte vyvětrat. Je vhodné ho větrat i na cestách. A pokud máte spacák doma, neměli byste ho nechávat v obalu, ale skladovat ho rozložený, třeba na ramínku. Předejte tak zbytečnému opotřebovávání vláken.

Další zásady balení spacáku

Pokud jedeme někam na „čundr“, je logické, že chceme své věci vměstnat do co nejmenšího objemu. To se týká u spacáku, u kterého se k tomuto účelu používají různé kompresní řemeny. Z toho, co jsme psali výše, je však patrné, že toto stlačování spacáku výrazně zvyšuje jeho opotřebování. Proto toto opatření provádějte jen v těch nejnutnějších případech a na co nejkratší dobu.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*