Jak si udělat pořádek v životě a začít cestovat. Buďte minimalistou

Jak si udělat pořádek v životě a začít cestovat Minimalismus
Zdroj: Shutterstock.com

Chcete začít dlouhodobě cestovat? Nepotřebujete znalosti, ani tučné konto. Stačí se soustředit na potřebné věci, a vytřídit nálezy, kterým je už čas dát Sbohem. Jak si udělat pořádek v životě?

Nepotřebné věci totiž můžete prodat, darovat, nebo prostě odložit do odpadkového koše. Zbavíte se tak pomyslných pout, zavzpomínáte si na staré dobré časy a začnete se soustředit na svůj nový cíl: vycestovat.

Je lepší žít, než hromadit, “ říká Adam Marčan, zakladatel služby Naucmese.cz a známý český minimalista.

Když jsem se po osmi měsících strávených v Brazílii vrátila do studentského bytu v Praze a do dětského pokoje v Pardubicích, najednou jsem viděla spoustu věcí, o kterých jsem nevěděla, proč si je nechávám. Během let nashromáždíme spousty maličkostí, které rychle zaplní prostor.

Vyzkoušejte darování věcí za odvoz nebo prodej v online aukci

Nemusíte vyhazovat všechno. Věci si v klidu projděte. Slovníky a učebnice jsem vystavila na internet a prodala. Oblečení rozdala, věnovala charitě nebo nabídla na internetových aukcích. Ale co s tím zbytkem?

Jak si udělat pořádek v životě? Vyhoďte věci a získejte prostor!

Udělejte si dostatek času (budete potřebovat zhruba 5 hodin na kontrolu věcí), pusťte příjemnou hudbu a hurá do toho. Po náročném úklidu a loučení se s věcmi, na které si za pár měsíců ani nevzpomenete, bude zpočátku těžké, ale je to poslední kousek, který vás dělí od vysněného života v zahraničí.

Co vyhodit:

Staré účtenky a jízdenky, potvrzení

Svíčky

Neplatné věrnostní karty

Malé roztomilé sošky zvířátek a plyšáky

Popsané sešity (Zápisky ze základní školy můžou být zábavné a klidně si je projděte a nějaké stránky si nechte, ale…komu je chcete ukazovat?)

Dokumenty, které máte i v elektronické podobě

Prošlou kosmetiku (!)

Věci, které se „někdy můžou hodit“, ale ještě jste je nikdy nepoužili, nabídněte někomu z rodiny. Plakáty, obrazy nebo nádobí, které jste si schovávali, ale s sebou na cesty si je nevezmete, nabídněte v online aukcích. Myslete na to, s čím se chcete ostatním prezentovat, dostatkem věcí nebo zážitků?

Může se stát, že při úklidu narazíte na super věc, kterou jste dlouho sháněli, anebo hůře, kterou jste si už znovu koupili. V první variantě balte do batohu na cesty, v druhé darujte, prodávejte, nabízejte známým i neznámým.

Co si nechat:

staré kreditní a debetní karty (hodí se jako falešný úlovek pro odehnání zlodějů)

osobní památky a malé dárky (pokud je to něco, co se vám vejde do batohu a s čím byste klidně procestovali svět…já třeba používám pohledy od kamarádů jako záložky do knih)

výtvarné potřeby (uložte je do krabice a dejte k rodičům, jednou se budou hodit)

originály důležitých dokumentů (v zahraničí se občas může hodit třeba vysokoškolský diplom s dodatkem v angličtině)

pracovní smlouvy (nechte na bezpečném místě, neberte je s sebou)

Digitální úklid

Pořádek si udělejte také ve stolním počítači. Pokud ho používá i někdo jiný, nějakými těmi odstraněnými gigabyty mu uděláte velkou radost. Fotky a hudbu nahrajte na paměťovou kartu nebo externí disk a vezměte s sebou.

Dokumenty, například smlouvy z banky, si vyfoťte a uložte na cloud nebo pošlete na svůj email.

Cestování s čistou hlavou

Tím, že si uklidíte ve svém starém domově a zbavíte se přebytečných věcí, získáte pocit svobody. Do kufru si celý svůj život zkrátka nesbalíte a na cestách poznáte, že třeba oblíbená česká hudba vám na cestách připomene domov více, než zápisky ze střední a pět froté ručníků od babičky.

Tak tedy, šťastné vyhazování!

Čtěte také: Co si sbalit na dlouhou dovolenou v zahraničí či Erasmus

Inspirativní zdroje pro materiální očistu:

Méně mít, více žít

přednáška Adama Marčana na TEDxYouth v Praze

https://www.youtube.com/watch?v=cP-2WUG0Uw8

Minimalistický průvodce e-book

ke stažení zde: http://pruvodce.minimaliste.cz/

Zde můžete nabídnout své věci:

http://vsezaodvoz.cz/

https://www.nevyhazujto.cz/

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Lenka Rejfířová
Cestovatelka a sběratelka zážitků. Mluví španělsky a portugalsky a nevěří na jeden domov. Na cestách peče perník a smaží bramboráky jako poděkování za nocleh nebo prohlídku města.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*